Ako ekologicky čistiť nerezovú oceľ - dokonale a bez škrabancov

ako-cistit-nerezovu-ocel-atreon

Nerezová oceľ je materiál, ktorý si získal obľubu nielen v profesionálnych kuchyniach, ale aj v bežných domácnostiach a v stavebníctve. Avšak aj nerezová oceľ si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, pretože ak sa správne nečistí, môže stratiť svoj lesk, zafarbiť sa alebo dokonca skorodovať.

Ako teda správne, účinne a šetrne čistiť nerezovú oceľ? Pripravili sme pre vás praktického sprievodcu.

Čo potrebujete vedieť o nehrdzavejúcej oceli

Nerezová oceľ (alebo nehrdzavejúca oceľ) je zliatina s vysokým obsahom chrómu, ktorý zabezpečuje odolnosť proti korózii. Napriek tomu nie je nehrdzavejúca oceľ úplne nezničiteľná. Na povrchu sa môže usadzovať vodný kameň, mastnota, odtlačky prstov a zvyšky chemikálií.

Ak sa pravidelne a správne neodstraňujú, môže dôjsť k poškodeniu povrchovej pasivačnej vrstvy, čo vedie k strate ochrany proti korózii.

Bežné nečistoty a ako sa s nimi vysporiadať

ako-na-nerez-doma-atreon

Odtlačky prstov a ľahké šmuhy

Najčastejší problém so spotrebičmi z nehrdzavejúcej ocele v kuchyni. Pomôže mäkká handrička z mikrovlákna a zmes vody s trochou octu alebo citrónovej šťavy. Povrch utrite a potom vyleštite suchou handričkou.

Mastnota a zaschnuté škvrny

Použite jemný čistiaci prostriedok s teplou vodou a neabrazívnu hubku. Na zaschnutú špinu pomáha pasta z jedlej sódy a vody - naneste ju, nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom zotrite.

Vodný kameň

Zvyčajne na umývadlách alebo kohútikoch. Pripravte roztok octu a vody v pomere 1:1, naneste handričkou a po niekoľkých minútach opláchnite. Vyhnite sa dlhodobému pôsobeniu, pokiaľ nie je nehrdzavejúca oceľ chránená proti kyselinám.

Čo nerobiť pri čistení nehrdzavejúcej ocele

  • Nepoužívajte drôtené kefy, kovové kefy ani abrazívne prášky - môžu narušiť povrch a spôsobiť hrdzu.
  • Nepoužívajte chlór ani bieliace prostriedky - reagujú s chrómom a poškodzujú ochrannú vrstvu.
  • Vyhnite sa silným kyselinám bez následného dôkladného opláchnutia.

Tipy na lesk a prevenciu

Po každom čistení je ideálne nerezovú oceľ vyleštiť suchou handričkou. Na zvýšenie lesku a ochrany môžete použiť niekoľko kvapiek olivového alebo minerálneho oleja - naneste ho na mäkkú handričku a zľahka rozotrite po celom povrchu.

V oblastiach s tvrdou vodou pomôže pravidelné utieranie nerezových drezov a kohútikov do sucha. Zabránite tak usadzovaniu minerálov a vodného kameňa.

Čistenie nehrdzavejúcej ocele v konštrukcii a exteriéri

Nerezová oceľ sa často používa na zábradlia, madlá, fasádne prvky alebo strešné komponenty. Tu je dôležité pravidelné umývanie čistou vodou a mäkkou kefou alebo slabým roztokom neutrálneho čistiaceho prostriedku. V prašnom alebo agresívnom prostredí (napr. v blízkosti ciest) je potrebná častejšia údržba.

Ekologické a domáce riešenia

Nadšenci údržby môžu siahnuť po týchto osvedčených domácich receptoch:

  • Zmes octu a vody - na bežné čistenie a dezinfekciu.
  • Jedlá sóda a voda - na odolnejšie škvrny.
  • Citrónová šťava - na odstránenie lesku a zápachu.

Vždy sa však oplatí recept najprv vyskúšať na nenápadnom mieste.

Lesklá nerezová oceľ bez chémie a nervov

Nerezový povrch vyzerá čisto a moderne - ale ak sa oň pravidelne nestaráte, rýchlo stráca svoj pôvab. Dobrou správou je, že jeho údržba nie je náročná, len musíte vedieť, ako na to. Základom je používať správne výrobky, vyhýbať sa drsným chemikáliám a povrch vždy jemne leštiť. Takto si nerezová oceľ zachová nielen svoju krásu, ale aj dlhú životnosť.

 

Prečítajte si tiež

Interiérové ​​zábradlie na schodisko

Ako si sami vyrobiť bezpečnostný zámok na bránu

Prístrešok na drevo z kari siete vyrobený svojpomocne

 

© Atreon